VAR en Zorg

Via deze link kunt u zich aanmelden voor de nieuwsbrief.

Hoe zit het nu met een VAR (verklaring) voor mensen in de zorg
De laatste tijd bereiken ons steeds meer vragen over de Verklaring Arbeidsrelatie (VAR) voor mensen die werkzaam zijn in de zorgverlening. Met name mensen die hun opdrachten krijgen via bemiddeling van een bureau worden geconfronteerd met de Belastingdienst die stelt dat door bemiddeling de VAR WUO niet meer van toepassing is. We willen proberen om de feiten op een rij te zetten in het oerwoud van regels.

De Belastingdienst kan u vier verschillende vormen van een Verklaring Arbeidsrelatie toekennen;
VAR-Loon, VAR-WUO, VAR-DGA (Inkomsten), of VAR-ROW.

VAR-Loon
Bij VAR-loon is sprake van een dienstbetrekking, dit houdt het volgende in:

  • De werkgever is bevoegd u instructies over het werk te geven
  • De werkgever is verplicht u loon te betalen, tijdens vakantie en ziekte

U bent in principe verplicht het werk persoonlijk uit te voeren

U wordt beschouwd als werknemer en de werkgever moet loonheffing en premies werknemersverzekeringen inhouden. Van VAR-loon is ook sprake als u via een uitzendbureau opdrachten ontvangt of wordt gedetacheerd. Indien u werkt via zogeheten bemiddelingsbureaus kan ook sprake zijn van VAR-Loon, ga hierover altijd in gesprek met het bureau wat u bemiddelt.

VAR WUO (Winst Uit Onderneming)
Bij de VAR WUO is sprake van 100% zelfstandig ondernemerschap. Dat houdt in dat u meer dan 1225 uur aan uw onderneming moet werken, geen gezagsverhouding met uw opdrachtgever mag hebben en minimaal 3 opdrachtgevers per jaar moet bedienen. Ook moet er sprake zijn van ondernemersrisico. U verstuurt zelf de facturen naar uw klanten en loopt ook zelf het risico als klanten niet tevreden zijn. Tijdens vakantie en ziekte wordt u niet betaald. U dient uw opdrachtgever een kopie te overhandigen van uw identiteitsbewijs en uw VAR WUO verklaring. In geval van werkloosheid ontvangt u geen uitkering.

Als ondernemer moet u via uw aangifte inkomstenbelasting belasting betalen over uw winst en verstuurt u facturen voor uw werkzaamheden. Daarnaast bent u verplicht een administratie bij te houden en te bewaren, met daarin onder andere de facturen die u ontvangt, en kopieën van de facturen die u verstuurt en ontvangt.

VAR DGA (Directeur Groot Aandeelhouder)
Bij de VAR DGA gelden in principe dezelfde regels als bij een VAR WUO. Een VAR DGA is van toepassing voor vennootschappen en andere rechtsvormen waarvan u voornamelijk de eigenaar bent.
De inkomsten bij de VAR DGA zijn de inkomsten voor rekening van een vennootschap. Deze VAR-vorm is alleen relevant bij een BV of NV. Als in de Verklaring ArbeidsRelatie staat dat de werkzaamheden worden verricht voor rekening en risico van uw vennootschap, dan hoeft de opdrachtgever onder bepaalde voorwaarden geen loonheffing en premies werknemersverzekeringen in te houden. U bent dan niet verzekerd voor de werknemersverzekeringen en kunt geen aanspraak maken op een uitkering.

VAR ROW (Resultaat uit Overige Werkzaamheden)
Bij de VAR ROW is er voor uw opdrachtgevers geen zekerheid over de vraag of zij loonheffingen moeten inhouden en afdragen. Opdrachtgevers zullen zelf moeten bepalen of er nu wel of niet sprake is van een loondienstbetrekking en vervolgens wel of geen premies en belastingen inhouden op de door u verrichte werkzaamheden. Veelal zal uw opdrachtgever dit wel doen omdat hij anders het risico loopt dat de Belastingdienst achteraf alsnog een aanslag oplegt. In geval van twijfel kan de opdrachtgever de Belastingdienst om een uitspraak vragen.  Met een VAR ROW heeft u ook geen recht op ondernemersaftrek bij de Belastingdienst!

Hoe zit het dan bij bemiddeling
In de zorgsector wordt vaak gewerkt via bemiddeling van een bureau. De laatste tijd wordt voor mensen die als zelfstandig medicus/vrije beroepsbeoefenaar in de zorg willen werken via bemiddeling meestal (ten onrechte) een VAR ROW afgegeven. Dit houdt in dat het bemiddelingsbureau door de Belastingdienst als werkgever kan worden gezien als u een VAR ROW heeft en dat het bureau dan premies moet inhouden en afdragen.

Bemiddelingsbureaus accepteren vaak geen mensen met een VAR ROW.

Werkt u via een of meer bemiddelingsbureaus, dan zal de Belastingdienst u meestal beschouwen als zelfstandig ondernemer. Bent u zelfstandig ondernemer en werkt u een enkele keer voor een uitzend- of detacheringbureau, dan blijft de Belastingdienst u wel als zelfstandig ondernemer beschouwen.

Indien aan onderstaande eisen wordt voldaan is er sprake van bemiddeling:
Er is geen dienstbetrekking tussen u en het bemiddelingsbureau. Sommige bemiddelingsbureaus vragen namens of voor de klanten een kopie van een geldige Verklaring arbeidsrelatie (VAR) waarin staat dat u winst uit onderneming (WUO) hebt of inkomsten uit werkzaamheden voor rekening en risico van uw eigen bedrijf (ROW).

  • De klant is uw opdrachtgever (niet het bemiddelingsbureau). U kunt dus meerdere opdrachtgevers hebben, ook als u via 1 bemiddelingsbureau uw opdrachten krijgt.
  • Het bureau ontvangt een vergoeding voor het in contact brengen van u met de klant.
  • U bent zelf verantwoordelijk voor de kwaliteit van uw werk. De klant spreekt u erop aan als hij niet tevreden is. U loopt dan het risico dat u geen geld krijgt voor uw werkzaamheden.
  • De klant betaalt u uit aan de hand van het aantal gewerkte uren. U hoeft geen 'urenbriefjes' in te leveren bij het bemiddelingsbureau.
  • Er wordt een overeenkomst gesloten tussen u en de klant waarbij u zich verplicht de werkzaamheden voor de klant te verrichten. Het bureau is hierin geen partij.

U heeft recht op een VAR WUO
In bovenstaande punten is dus duidelijk sprake van ondernemersrisico en bestaat geen arbeidsverhouding, u verstuurt zelf facturen aan degene aan wie u zorg verleent en u wordt niet betaald als u ziek bent. Kortom u bent zelfstandig ondernemer en heeft recht op een VAR WUO

De Belastingdienst oordeelt anders
We hebben van diverse mensen en bemiddelaars berichten ontvangen dat de Belastingdienst anders oordeelt, vreemd want bovenstaande informatie is afkomstig van de Belastingdienst. Inmiddels zijn we in gesprek met diverse instanties om duidelijkheid te eisen. Via de nieuwsbrief zullen we u op de hoogte houden.

Laatste informatie hieromtrent :

24-04-2008

Zelfstandige ondernemers in de zorgsector kunnen weer aan het werk!

17-04-2008

Zelfstandig specialisten (zzp-ers) in de thuiszorg kunnen straks zonder VAR Verklaring

Bron: ZZP-nederland

Aansluiten bij Specialistenplan.nl
Specialistenplan.nl helpt aangeslotenen met alle vragen en biedt voordeel op bijvoorbeeld een arbeidsongeschiktheidverzekering en een rechtsbijstandverzekering. Zie online aanmelden

Algemeen nieuws

  • Zakelijk sparen, 1 website met alle aanbieders
  • Groene lening voor o.a. zonnepanelen, nu extra voordelig en makkelijker
  • Nieuwe Vlietland ziekenhuis nu al in zwaar weer
  • Kredietcrisis verhoogt huisartsenbezoek
  • Fusie tussen ziekenhuizen en zorgverzekeraars moet mogelijk zijn
  • Client moet regie krijgen bij uitvoering AWBZ-zorg
  • Implementatie kwaliteitswet Zorginstellingen
  • Nederlanders kunnen via UVIT nu ook in Duitse ziekenhuizen terecht.
  • 5000 werklozen worden opgeleid voor baan in de zorg
  • eHealth breekt definitief door

  •