Speur & Ontwikkelingswerk (WBSO)

Via deze link kunt u zich aanmelden voor de nieuwsbrief.

Wat is de WBSO-regeling (Afdrachtvermindering Speur- en Ontwikkelingswerk)?
Om investeringen in onderzoek en ontwikkeling te stimuleren is er in Nederland een interessante regeling, namelijk de WBSO-regeling. Dit is een fiscale regeling en wordt vaak de wbso subsidie genoemd. Het voordeel voor de innoverende en technische bedrijven die gebruik maken van deze regeling is enorm.

Fiscale stimulering van speur- en ontwikkelingswerk op grond van hoofdstuk VIII en IX van de Wet vermindering afdracht loonbelasting en premie voor de volksverzekeringen.
De WBSO heeft als doel het speur- en ontwikkelingswerk (S&O) bij het Nederlandse bedrijfsleven te stimuleren. Subsidie is mogelijk voor onderzoek naar en de ontwikkeling van nieuwe producten, productieprocessen of programmatuur. Projecten moeten, in technische zin, nieuw zijn voor de onderneming zelf.

Subsidie op vier projecttypen

  • Technisch-wetenschappelijk onderzoeksproject. Het gaat om een onderzoeksvraag op het terrein van de techniek. Economisch onderzoek en marktonderzoek zijn in die zin niet technisch.
  • Ontwikkelingsproject. Ontwikkelingswerkzaamheden leiden tot een voor de aanvrager technisch nieuw (onderdeel van een) fysiek product, productieproces of technisch nieuwe programmatuur. Met het aantonen van de technische werking in een prototype eindigt het S&O-traject.
  • Haalbaarheidsproject. Onderzoeken naar technische haalbaarheid verhogen de kans op een succesvolle inpassing van nieuwe technologie in bestaande (productie)processen. Dergelijke onderzoeken komen in aanmerking voorzover ze een systematisch opgezette analyse betreffen van de technische mogelijkheden van eigen S&O-werkzaamheden.
  • Technisch onderzoek. Het betreft hier het uitvoeren van een technisch onderzoek:
     
  1. naar een substantiële wijziging van een productiemethode, indien de wijziging kan leiden tot een significante verbetering van het fysieke productieproces dat al toegepast wordt;
  2. naar modellering van processen, indien deze kan leiden tot een significante verbetering van programmatuur die al toegepast wordt.
Indiening
Er mag maximaal drie keer per jaar een aanvraag worden ingediend. De periode bedraagt min. 3 en max. 6 kalendermaanden, en mag elkaar niet overlappen. De aanvraag moet minimaal 1 maand voordat de periode begint worden ingediend. Ondernemingen met een eigen onderzoek- of ontwikkelafdeling die in het voorgaande jaar een S&O-verklaring hebben gekregen kunnen een aanvraag voor een heel kalenderjaar indienen.
 
Bijdrage
Afdrachtvermindering: per kalenderjaar 42% van de eerste €110.000 van de totale S&O-loonsom, en 14% van de resterende S&O-loonsom. De zelfstandigenaftrek bedraagt €11.608.
 
Voor technostarters (jonger dan 5 jaar) geldt een afdrachtvermindering van 60% over de eerste schaal of een extra zelfstandigenaftrek van €5.805.
Voorwaarden: 
  • De aanvrager moet de S&O-werkzaamheden zelf organiseren.
  • De S&O-uren moeten door Nederlandse werknemers binnen de EU worden gemaakt.
2009 wijzigingen
Bedrijven die in 2009 gebruik willen maken van de WBSO hoeven niet langer zelf het uurloon te berekenen. Dit gaat SenterNovem doen op basis van de aangiften loonheffingen bij de Belastingdienst. De administratieve lasten voor bedrijven nemen hierdoor af.
 
Actie nav wijzigingen
Het enige dat u moet doen is het per kalenderjaar eenmalig doorgeven van de burgerservicenummers (BSN's) van de medewerkers die in een bepaalde periode S&O hebben verricht. Voor 2009 zijn dat de werknemers uit 2007. U kunt dit eenvoudig via internet doen.
 
Voor wie gelden de wijzigingen?
De wijziging geldt niet voor zelfstandigen zonder personeel en bedrijven die in 2007 geen gebruik hebben gemaakt van de WBSO. Voor deze bedrijven geldt een vast gemiddeld uurloon.

Meer informatie over de WBSO vindt u via deze link naar Senternovem.

Algemeen nieuws

  • Zakelijk sparen, 1 website met alle aanbieders
  • Groene lening voor o.a. zonnepanelen, nu extra voordelig en makkelijker
  • Nieuwe Vlietland ziekenhuis nu al in zwaar weer
  • Kredietcrisis verhoogt huisartsenbezoek
  • Fusie tussen ziekenhuizen en zorgverzekeraars moet mogelijk zijn
  • Client moet regie krijgen bij uitvoering AWBZ-zorg
  • Implementatie kwaliteitswet Zorginstellingen
  • Nederlanders kunnen via UVIT nu ook in Duitse ziekenhuizen terecht.
  • 5000 werklozen worden opgeleid voor baan in de zorg
  • eHealth breekt definitief door

  •