Financiering van uw onderneming & de fiscus
Via deze link kunt u zich aanmelden voor de nieuwsbrief.
Niet alleen voor u en de financier, maar ook voor de Belastingdienst is het interessant te weten hoe u uw onderneming financiert. Maakt u voor de financiering gebruik van een lening, een schenking of brengt u eigen geld in? Elke financieringsvorm brengt weer verschillende verplichtingen met zich mee.
Lening
Als u een lening afsluit om uw onderneming te financieren dan moet u dit bijvoorbeeld kunnen aantonen tegenover de Belastingdienst. Dit kan door het tonen van een schriftelijke overeenkomst. Een giro- of bankafschrift is dan niet voldoende.
Startersleningen
Als starter kunt u in aanmerking komen voor twee bijzondere leningen. De leningen aan startende ondernemers en de starterskredieten (zie toelichtingen hieronder). Wat de fiscale voordelen van beide leningen zijn en wat ze inhouden kunt u in detail lezen op de site van de belastingdienst.
Leningen aan startende ondernemers: durfkapitaal
Er is een regeling die het voor particulieren fiscaal aantrekkelijk maakt geld aan startende ondernemers te lenen. Als startende ondernemer hebt u er misschien geen rechtstreeks voordeel van, maar de regeling kan het u wel een stuk gemakkelijker maken om het beginkapitaal voor uw onderneming bij elkaar te krijgen. Misschien kunt u met behulp van deze regeling iemand bereid vinden een deel van zijn vermogen in uw onderneming te steken. Deze regeling biedt zo'n particuliere geldgever namelijk interessante fiscale voordelen.
Welke fiscale voordelen kan de regeling uw geldgever bieden?
Als iemand u minimaal € 2.269,= leent om uw onderneming te starten, kan hij profiteren van de volgende fiscale voordelen:
- Het bedrag dat uw geldgever aan u heeft geleend, is de eerste acht jaar vrijgesteld voor de vermogensrendementsheffing in box 3 tot maximaal € 54.223,=.
- Als u de lening uiteindelijk niet terug kunt betalen, kan uw geldgever u een deel of zelfs de hele hoofdsom van de lening kwijtschelden. Het verlies dat uw geldgever daardoor lijdt, is voor hem als een persoonsgebonden aftrekpost aftrekbaar voor de inkomstenbelasting tot maximaal € 46.984,= per startende ondernemer. Er moet dan wel aan de volgende twee voorwaarden worden voldaan:
- Het bedrag is binnen acht jaar na het verstrekken van de lening kwijtgescholden.
- De belastingdienst heeft een beschikking afgegeven dat u het kwijt te schelden bedrag niet meer kunt terugbetalen.
Uw geldgever krijgt een heffingskorting op de inkomstenbelasting. Deze heffingskorting is 1,3% van de gemiddelde vrijstelling die in box 3 voor hem geldt. De gemiddelde vrijstelling is maximaal € 54.223,=.
Hoe komen u en uw geldgever in aanmerking voor deze regeling?
Om ervoor te zorgen dat uw geldgever kan profiteren van de fiscale voordelen van deze regeling, gaat u als volgt te werk:
- Vraag de belastingdienst om een 'beschikking startende ondernemer'. Uw geldgever kan alleen van de fiscale voordelen profiteren als vaststaat dat het gaat om een lening aan een startende ondernemer. Vraag daarom om een beschikking waarin staat dat:
- u in aanmerking komt voor zelfstandigenaftrek in het jaar waarin u de lening krijgt, of in het volgende jaar
- u nog geen 7 jaar zelfstandigenaftrek hebt gehad
- Stel samen met uw geldgever een leenovereenkomst op. Zorg dat de leenovereenkomst vermeldt:
- dat het gaat om een lening aan een startende ondernemer: durfkapitaal
- dat het gaat om een achtergestelde lening: de eerste 8 jaar hebben andere (gewone) schuldeisers voorrang bij het innen van hun schulden
- dat u de lening gebruikt voor de financiering van bestanddelen die vallen onder het verplichte ondernemingsvermogen
- dat uw geldgever zelf geen geld heeft geleend om de lening te kunnen verstrekken
- om welk bedrag het gaat (minimaal € 2.269,=)
- tegen welk rentepercentage de lening wordt gesloten (maximaal de wettelijke rente)
- wat de looptijd van de lening is
- de naam en het sofinummer van uzelf en uw geldgever
- Onderteken beiden de overeenkomst.
- Laat de lening registreren. Wanneer u en uw geldgever een leenovereenkomst hebben gesloten, moet u beiden binnen 4 weken deze leenovereenkomst bij ons laten registreren.
Let op! Niet alle geldgevers komen in aanmerking voor deze regeling. Uitgesloten zijn:
- uw partner
- iemand met wie u samen de onderneming drijft
Starterskredieten
Als u arbeidsgehandicapt bent en u start een onderneming, dan kunt u in sommige gevallen in aanmerking komen voor een speciale lening van UWV. Ook kan UWV voor u garant staan bij een bank of een andere financiële instelling. De lening of zogenoemde borgstelling kunt u aanvragen bij UWV.
Als u een WWB-uitkering of een werkloosheidsuitkering ontvangt, kunt u als (startende) ondernemer onder bepaalde voorwaarden in aanmerking komen voor een starterskrediet of een zogenoemde Besluit bijstandverlening zelfstandigenuitkering op grond van het Besluit bijstandverlening zelfstandigen. Zie voor meer informatie deze link: Bbz-uitkering. Het starterskrediet en de Bbz-uitkering kunt u aanvragen bij de gemeentelijke sociale dienst in uw woonplaats. Vraag het krediet of de uitkering tijdig aan, want de behandeling kan enige tijd duren.
Let op!
Als u een levensvatbare onderneming hebt, maar u verkeert in tijdelijke financiële problemen, dan komt u mogelijk in aanmerking voor een uitkering voor levensonderhoud (in de vorm van een renteloze lening) en/of voor bedrijfskapitaal (in de vorm van een rentedragende lening) op grond van het Bbz.
Schenking
Financiert u uw onderneming met geld uit een schenking dan moet u schenkingsrecht betalen. U dient binnen een maand een ‘Aangifte recht van schenking' aan te vragen bij de Belastingdienst. Voor de volgende gevallen gelden vrijstellingen:
- De ‘normale' vrijstelling voor schenkingen door ouders aan kinderen
- De eenmalige verhoogde vrijstelling van ouders aan kinderen tussen 18 en 35 jaar
- De vrijstelling voor schenking door anderen dan ouders binnen een periode van 2 jaar vanaf de datum van de eerste schenking.
Als de schenking groter is dan het vrijstellingsbedrag, geldt er geen vrijstelling.
Er is ook sprake van een schenking als u een lening bent aangegaan waarbij de rente lager is dan de marktrente.
Zie ook: de brochure 'Belasting en schenking'. U kunt deze brochure hier downloaden.
Spaarloon deblokkeren bij de start van een onderneming
Hebt u nog een spaarloontegoed bij uw (vorige) werkgever? Dan mag u dit tegoed laten deblokkeren tot 6 maanden na de start van uw onderneming. In de spaarloonregeling bij uw (vorige) werkgever moet deze deblokkeringsmogelijkheid wel zijn opgenomen. Ook moet u in het bezit zijn van een beschikking waarin is vastgesteld dat activiteiten zijn gestart waaruit u vermoedelijk als ondernemer winst uit onderneming zal gaan genieten. Deze beschikking kunt u aanvragen bij uw eigen belastingkantoor. De periode van 6 maanden wordt verlengd met de periode die ligt tussen de aanvraag van de beschikking en de afgifte ervan.
Aanloopkosten
Het is heel goed denkbaar dat u voor de daadwerkelijke start van uw onderneming al veel tijd en geld heeft geïnvesteerd. Het is voor u belangrijk om precies bij te houden om hoeveel geld en uren het gaat. Bewaar daarom zorgvuldig alle bewijsstukken en facturen van de kosten die u maakt. U kunt de BTW die u heeft betaald namelijk als voorbelasting aftrekken op uw aangifte omzetbelasting. Let wel: dit kan alleen wanneer de Belastingdienst u daadwerkelijk beschouwt als ondernemer.
Ook de uren die u heeft gemaakt voorafgaand aan de start van uw onderneming moet u bijhouden. Deze kunnen namelijk meetellen voor het minimum aantal benodigde uren voor bijvoorbeeld de zelfstandigenaftrek. Meer informatie over kostenaftrek vindt u via deze link naar de betreffende pagina’s van de belastingdienst.
Bronnen: belastingdienst; uwv;
Algemeen nieuws